Hlavni    Taroty    Horoskopy    Vtipy    Kalendář    Aktuálně    Kontakt    Mapa stránek  
Dobré odpoledne. Je Neděle 25. října 2020, Slunce vychází  6:37, zapadá 16:51 hod., měsíc  mesic  mesic
» Hlavní stránka » Kalendář » PuvodJmen

top

3.října
Svátek mají Bohumil, Amadeus, Maxmilián a Evald.


Dnes má v občanském kalendáři svátek Bohumil, přičemž vykládat toto slovanské jméno je asi zcela zbytečné.
Zcela stejného významu je i jméno Amadeo či Amadeus, který také „miluje Boha“. Kalendář nám připomíná dva světce tohoto jména. První byl vévodou a ve světovém kalendáři má svátek 30. března. Amadeus IX. Savojský (1435-1472) vešel do dějin jako veliký dobrodinec chudých své země. Vladařem byl však velice krátce: celý život jej trápila epilepsie, a tak se již ve svých 34 letech vzdal vlády ve prospěch své manželky a odešel do ústraní. Vybral si Vercelli v Piemontu, kde také 30. března roku 1472 zemřel. Je velmi uctíván především v severní Itálii, kde platí za vzor křesťanského vladaře. Druhý Amadeus pocházel z Lausanne (Švýcarsko) a žil ve 12. století. Svátek má 27. srpna.
V církevním kalendáři je dnes vzpomenut Maxmilián, jenž slaví v občanském kalendáři svátek už 29. května. Tehdy jsme si také připomněli historii jména i životní osudy císaře a krále Maxmiliána II.
V kalendáři dnes nacházíme také Evalda. Toto staré německé jméno znamená doslova „ochránce zákona“. Evaldové byli vlastně dva. Podle barvy vlasů jim říkali „bílý“ a „černý“. Koncem 7. století přišli z Anglie k pohanským Sasům, aby je obrátili na křesťanskou víru, ale pohané je kolem roku 395 zavraždili. Dnes jsou oba dva patrony Vestfálska.
Ve starém Řecku měl dnes svátek bůh vína a hodování Dionýsos. Nastával čas slavností a her. Staré a mladé víno se míchalo dohromady a ti, kdož je pili, vzývali bohyni Medetrinu: „Piji nové a staré víno, abych se zbavil nových i starých nemocí.“ Že bychom to také vyzkoušeli?

Převzato z: V. Rameš: Po kom se jmenujeme. Encyklopedie křestních jmen. © LIBRI, 2000, 2001.

Zpět
validní HTML 4.O

 Hlavni    Taroty    Horoskopy    Vtipy    Kalendář    Aktuálně    Kontakt    Mapa stránek