Hlavni    Taroty    Horoskopy    Vtipy    Kalendář    Aktuálně    Kontakt    Mapa stránek  
Dobrou noc. Je Pondělí 1. března 2021, Slunce vychází  6:42, zapadá 17:43 hod., měsíc  mesic  mesic
» Hlavní stránka » Kalendář » PuvodJmen

top

11.února
Svátek mají Božena, Marie (Lurdská) a Eva.


V občanském kalendáři má dnes svátek Božena. Jméno Božena má původ zcela jasný. Základem je slovo Bůh a u nás velmi častá přípona ženských jmen -ena. Božena je tedy „Bohem obdařená“.
Naše nejznámější Božena byla navíc obdařena i krásou. Kronikář Kosmas o ní napsal, že byla „bělejší než labuť a krásnější než safír“. Vypráví se, že kníže Oldřich (vládl v letech 1012-34) bloudil jednou se svou družinou lesem u Peruce, když tu náhle spatřil, jak nějaká vnadná žena pere v potoce prádlo. Ani na okamžik nezaváhal, vyhnal svou německou manželku a vzal si k sobě českou Boženu. Božena byla sice již jednou vdaná, ale u Přemyslovců se to až tak přísně nebralo. Oba milenci přivedli na svět „českého Achilla“ Břetislava a rod Přemyslovský byl na několik století zachráněn.
Český církevní kalendář dnes připomíná nezávaznou památku Panny Marie Lurdské. Základem této mariánské památky je osmnáct zjevení, která měla mezi 11. únorem a 16. červnem roku 1858 dívenka Bernadetta Soubirousová. V nich jí Maria vysvětlila své neposkvrněné početí. K 50. výročí prvního zjevení zavedl papež Pius X. tento svátek jako duplex maius čili „větší dvojný“. Svátek byl současně přeměněn ze „svátku Zjevení neposkvrněné Panny Marie“ na „památku Panny Marie Lurdské“. Byl tedy přeorientován z oslavy události na oslavu samotné Marie. Z tohoto aktu je zároveň patrné i oficiální stanovisko církve ke všem zázrakům a různým zjevením. Ani v okamžiku, kdy je oficiální církevní autority přijmou, nejsou předmětem povinné víry, ale na druhé straně nejsou ani znevažovány či podceňovány. V církvi jsou tradičně výrazem prorockého daru a charismatu různých osob, které zprostředkovávaly po celá staletí různá poselství a činí tak dodnes.
Dnes bychom našli v římském církevním kalendáři Evu. Málokdo asi ví, že dnes je památka sv. Evy, která byla pro svou víru roku 304 popravena v severoafrickém Kartágu. Známější je pramáti Eva, kterou si všichni připomínáme 24. prosince.

Převzato z: V. Rameš: Po kom se jmenujeme. Encyklopedie křestních jmen. © LIBRI, 2000, 2001.

Zpět
validní HTML 4.O

 Hlavni    Taroty    Horoskopy    Vtipy    Kalendář    Aktuálně    Kontakt    Mapa stránek