Hlavni    Taroty    Horoskopy    Vtipy    Kalendář    Aktuálně    Kontakt    Mapa stránek  
Dobrý večer. Je Neděle 19. září 2021, Slunce vychází  6:42, zapadá 19:04 hod., měsíc  mesic  mesic
» Hlavní stránka » Kalendář » PuvodJmen

top

14.dubna
Svátek mají Vincenc (Ferrerský), Lambert a Petr (Gonzáles).


Český občanský kalendář uvádí v tento den Vincence, ačkoliv jeho církevní svátek připadá na 5. dubna. Příběh světcův i jeho jména jsme si připomenuli před devíti dny.
Oslavencem církevního kalendáře je dnes Lambert. Jméno je to již zřídka užívané, ale zato velmi vznešené, znamená totiž „slavný po celé zemi“.
Patron dnešního dne Lambert z Lyonu byl nejprve vojenským velitelem na dvoře franského krále, poté vstoupil do kláštera Fontenelle u Rouenu a později se stal arcibiskupem ve Vienne. Podle svého životopisce Aigarda byl silný ve víře, velkomyslný ve štědrosti a vlídný ke všem lidem. Zemřel roku 688.
Dalším dnešním oslavencem je Petr Gonzáles. Narodil se před rokem 1190 v Astorze (Španělsko). Pocházel z šlechtických kruhů. Jak v nich bylo zvykem, vedl okázalý a prostopášný život. Nic mu přitom nevadilo, že je duchovním. Změna v jeho chování nastala krátce po jeho jmenováním děkanem ve vlastním rodišti. Jel pyšně na nádherně vyšňořeném koni ulicemi města a opájel se svou mocí, když jej jankovité zvíře shodilo do bláta. Náhle ležel v louži a smál se mu snad každý. Zahanben se odplížil domů, kde si uvědomil, jak byl jeho dosavadní život prázdný. Začal se plně věnovat duchovní dráze. Nějaký čas byl zpovědníkem krále Ferdinanda Kastilského, ale vnitřní neklid jej hnal šířit víru na venkov mezi chudé. Jeho zvláštní náklonnost patřila námořníkům, které navštěvoval a zpovídal přímo na lodích. Proto se stal také pod jménem Elmo jejich patronem. Zemřel 14. dubna 1246 v Túy (Španělsko).
Dnešního dne také končí keltský měsíc olše - Fearn.

Převzato z: V. Rameš: Po kom se jmenujeme. Encyklopedie křestních jmen. © LIBRI, 2000, 2001.

Zpět
validní HTML 4.O

 Hlavni    Taroty    Horoskopy    Vtipy    Kalendář    Aktuálně    Kontakt    Mapa stránek