Hlavni    Taroty    Horoskopy    Vtipy    Kalendář    Aktuálně    Kontakt    Mapa stránek  
Dobré ráno. Je Neděle 25. července 2021, Slunce vychází  5:24, zapadá 20:49 hod., měsíc  mesic  mesic
» Hlavní stránka » Kalendář » PuvodJmen

top

29.května
Svátek mají Maxmilián, Maximin.


V občanském kalendáři má dnes svůj svátek Maxmilián. Toto jméno prý vzniklo uměle, pro svého syna je nechal vytvořit německý císař Friedrich III. Chtěl totiž, aby jeho syn měl vzory ve slavných Římanech Fabiu Maximovi a Scipiu Aemilianovi. Maxmilián I. to skutečně dotáhl daleko, neboť v letech 1493-19 vládl jako německý král a římský císař.
Naše dějiny zase dobře znají Maxmiliána II. (1527-1576), syna císaře a krále Ferdinanda I. Habsburského a Anny Jagellonské. V mládí projevoval toleranci k protestantům, ale jeho otec mu domluvil sňatek s jeho sestřenicí Marií Španělskou, která se již postarala, aby rakouský Habsburk zůstal věren katolictví. Měli spolu 15 dětí, mezi nimi budoucí císaře Rudolfa II. a Matyáše. Maxmilián se stal českým králem 14. května roku 1562 a hned v listopadu byl zvolen i králem římským, o rok později i uherským. Vždy se snažil, aby ve svém složitém soustátí nevyvolal žádné roztržky a opatrně balancoval mezi katolíky a protestanty, což nebylo vůbec jednoduché. Navíc musel čelit turecké expanzi. Zemřel během jednání říšského sněmu v Řezně. Je pochován vedle svých rodičů pod nádherným renesančním mramorovým náhrobkem v hlavní lodi pražské katedrály sv. Víta.
V církevním kalendáři slaví dnes svátek Maximin Trevírský. My si jeho památku připomeneme ještě 12. září, kdy se čtenáři o Maximinovi dostane i obšírnější informace.
Ve starém Římě slavili dnes svátek Ambarvalia. Byla to slavnost očisty, kterou byly uctívány bohyně Ceres a Dea Dia. Lidé při rituálním průvodu obcházeli pole, na nichž rostla úroda, a prosili zde o přízeň obou bohyň.

Převzato z: V. Rameš: Po kom se jmenujeme. Encyklopedie křestních jmen. © LIBRI, 2000, 2001.

Zpět
validní HTML 4.O

 Hlavni    Taroty    Horoskopy    Vtipy    Kalendář    Aktuálně    Kontakt    Mapa stránek