Hlavni    Taroty    Horoskopy    Vtipy    Kalendář    Aktuálně    Kontakt    Mapa stránek  
Dobrý večer. Je Středa 28. září 2022, Slunce vychází  6:55, zapadá 18:46 hod., měsíc  mesic  mesic
» Hlavní stránka » Kalendář » PuvodJmen

top

9.května
Svátek mají Ctibor, Hermus, Terezie (Gerhardingerová) a Řehoř (Nazianský Mladší).


V občanském kalendáři má dnes svátek Ctibor, ale může ho mít i Stibor. Jméno lze vyložit jako „bojovník (boj) za čest“ - slovo bor totiž pochází ze staroslovanského boriti, „bojovat“. Mimochodem, myslíte, že lze považovat za náhodu podobu dnešního „bořiti“ a dávného „bojovati-boriti“?
V církevním kalendáři dnes slaví svátek Hermus. Žil v 1. století a byl učedníkem svatého Pavla, jehož doprovázel na misijních cestách. Tradice mu připisuje autorství knihy Pastor (Pastýř), jejíž text, pojednávající o víře a ctnostech, se dochoval dodnes.
Dalším dnešním světcem je Terezie Gerhardingerová. Narodila se 20. června roku 1797 v Stadtamhofu (Řezno, Bavorsko) v rodině všemi váženého loďaře a pokřtěna byla jménem Karolina. Stala se učitelkou ve svém rodišti, ale záhy se začala připravovat na řeholní dráhu. Brzy založila kongregaci Školských sester de Notre Dame a v roce 1834 dosáhla i jejího schválení. V klášteře přijala jméno Terezie, celou kongregaci vedla až do své smrti. Zemřela v klášteře sv. Jakuba (Mnichov) 9. května roku 1879. V sousedním kostele našla také místo svého posledního odpočinku.
V dřívějších letech měl dnes svátek Řehoř. Jednalo se o Řehoře Nazianského Mladšího, jehož jsme si připomněli již 2. ledna.

Převzato z: V. Rameš: Po kom se jmenujeme. Encyklopedie křestních jmen. © LIBRI, 2000, 2001.

Zpět
validní HTML 4.O

 Hlavni    Taroty    Horoskopy    Vtipy    Kalendář    Aktuálně    Kontakt    Mapa stránek