Hlavni    Taroty    Horoskopy    Vtipy    Kalendář    Aktuálně    Kontakt    Mapa stránek  
Dobré ráno. Je Neděle 14. srpna 2022, Slunce vychází  5:51, zapadá 20:18 hod., měsíc  mesic  mesic
» Hlavní stránka » Kalendář » PuvodJmen

top

23.července
Svátek mají Libor a Brigita.


V občanském kalendáři má dnes svátek Libor. Základem tohoto libě znějícího jména je latinský tvar Liborius. Vznikl ze slovesa libare, což znamenalo „obětovat“. Libor byl tedy tím, kdo mohl ve starém Římě provádět v chrámech bohům obětiny. Jiná verze však praví, že jeho základem je slovanské slovo ljub, tedy „milý nebo libý“. Na světce Libora z Le Mans jsme vzpomínali již 9. června.
V církevním kalendáři má svátek Brigita. Toto jméno je velice staré a zdá se, že má keltský základ. Ještě dnes se v Irsku řekne Brighid, a jazykovědci se domnívají, že jméno vychází od keltského slova brigh, což je výraz pro „sílu“.
Dnes si připomínáme velkou mystičku Brigitu (Birgitu) Švédskou. Narodila se kolem roku 1303 ve Finstadu u Uppsaly (Švédsko). Již ve svých sedmi letech měla vidění ukřižovaného Krista a tato mystická zkušenost se u ní stále rozšiřovala. Ve 13 letech se vdala za šlechtice Ulfa Gudmarssona a přivedla s ním na svět osm dětí. Ve věku 32 let se stala dvorní dámou u krále Magna Erikssona. Po společné pouti do Santiaga de Compostela se uchýlil její manžel do cisterciáckého kláštera. Brigita se oddala cele mystickému životu a své prožitky začala sepisovat. Zřídila také vlastní řeholní řád, který dostal jméno brigitky a byl doplňkem řádu augustiniánského. Řád potvrdil v roce 1370 papež Urban VI. Ke sklonku svého života se vypravila Brigita na pouť do Svaté země. Zemřela brzy po svém návratu do Říma, 23. července 1373. Její dcera Kateřina nechala přenést její ostatky do Wadsteny a velkou měrou se také zasloužila, že její matka byla v roce 1391 prohlášena papežem Bonifácem IX. za svatou. Dnes již stojí jenom jeden Brigitin klášter v Altomünsteru východně od Augsburgu. Místní kostel je posledním dílem slavného barokního architekta Johanna Michaela Fischera a je to jedna z nejneobvyklejších církevních staveb vůbec.

Převzato z: V. Rameš: Po kom se jmenujeme. Encyklopedie křestních jmen. © LIBRI, 2000, 2001.

Zpět
validní HTML 4.O

 Hlavni    Taroty    Horoskopy    Vtipy    Kalendář    Aktuálně    Kontakt    Mapa stránek