Hlavni    Taroty    Horoskopy    Vtipy    Kalendář    Aktuálně    Kontakt    Mapa stránek  
Dobrou noc. Je Neděle 31. května 2020, Slunce vychází  5:01, zapadá 20:55 hod., měsíc  mesic  mesic
» Hlavní stránka » VĂ˝znamné dny

Významné dny připadající na den 3.12.


Mezinárodní den zdravotně postižených

3. prosinec je OSN vyhlášen každoročně Mezinárodním dnem osob se zdravotním postižením a den je označován jako E-Accesibility Day.

Cílem tohoto dne je zvýšení povědomí o otázkách zdravotního postižení a mobilizace podpory smeřující k zajištění důstojnosti, práv a kvalitního života osob s postižením a jejich integraci do společnosti. Prostřednictvím propagace se OSN pokusí upozornit především na význam a výhody přístupu osob s postižením k informačním technologiím.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace je prevalence zdravotních postižení v populaci zhruba 10%. Přesné statistiky však neexistují mimo jiné díky problematickému jednotnému vymezení osob se zdravotním postižením. Zdravotní postižení jsou svázána také s chudobou a problematikou nedostatečné výživy. Odhaduje se, že přes 80 % osob se zdravotním postižením žije v rozvojových zemích s nízkým příjmem (tzv. low-income countries).

Určitý posun v problematice zajištění práv osob se zdravotním postižením přináší Konvence o právech osob se zdravotním postižením, která by měla být v průběhu prosince 2006 schválena a přijata. Předběžná verze konvence je ke stažení zde.

Zdroj: demografie.info, Šárka Kasalová DaňkováZpět          Výpis všech významných dnů
validní HTML 4.O

 Hlavni    Taroty    Horoskopy    Vtipy    Kalendář    Aktuálně    Kontakt    Mapa stránek